İTÜ Öğrencileri ile Dayanışma

İTÜ Öğrencileri ile Dayanışma
23 Mar 2017
İTÜ Öğrencileri
Dayanışma

İTÜ öğrencileri ve akademisyenleri, 7 Şubat 2017 tarihinde çıkarılan son KHK ile üniversitelerde onlarca akademisyenin işinden atılması üzerine, #HocamaDokunma diyerek tepkilerini göstermek için 17 Şubat 2017 günü Mimarlık Fakültesi ,Taşkışla avlusunda bir etkinlik yapmak istemiş, izin verilmemesi üzerine bina önünde bir basın açıklaması gerçekleştirmişlerdir.

Basın açıklaması sırasında herhangi bir engelleme olmamasına karşın, haftalar sonra orada bulunan 24 öğrenciye, söz konusu açıklamaya katılmak gerekçesiyle disiplin soruşturması açılmış olup, öğrenciler 20 Mart 2017 Pazartesi günü İnşaat Fakültesi’nde savunma yapmaya çağrılmıştır.

Öğrenci ve akademisyenlerin barışcıl tüm tepkilerini olağanüstü önlemler ile karşılayan, onlara potansiyel suçlu muamelesini reva gören anlayışa karşı çıkıyoruz!

Bu tür davranışların OHAL bahanesi ile normal hale getirilmesine, akademik ortamın olmazsa olmazı ifade özgürlüğünün suçmuş gibi değerlendirilmesine karşı çıkıyoruz!

Dayanışmak, haksızlıkları dile getirmek en temel insani tepkilerdir. Barışcıl bir eylemin soruşturma konusu yapılmasını, bu tür soruşturmaların rutin hale getirilmesini doğru bulmuyoruz ve tüm meslekdaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Öğrencilerimizin masumane eylemlerinin bu tür soruşturmalara konu olmasının, onların bu süreçlerde yıpranmalarının geleceğimiz için çok sakıncalı olduğunu hatırlatarak, yanlarında olduğumuzu buradan duyuruyoruz.

İtü-Der seni çağırıyor!