KAMUOYUNA DUYURU - TARİHE NOT

KAMUOYUNA DUYURU - TARİHE NOT
12 Şub 2017
KHK

Üniversiteler, belli meslek ve zanaatların kuşaktan kuşağa aktarıldığı durağan kurslar olmayıp, insanlığın içinde yaşatılabileceği çağdaş koşulların sınırlarını her gün bizzat kendisi yeniden tanımlayan ve toplumu bu koşullarda yaşatmak için gereken uzmanları yetiştiren dinamik kuruluşlardır.

Üniversiteler topluma karşı bu görevlerini, yaratıcı/özgür düşünceli ve iyi yetişmiş/liyakatli öğretim üyeleri eliyle yerine getirirler.

Bu nedenle özgür düşünce ve liyakat üniversitenin olmazsa olmazlarıdır.

Bu anlamda tarih, 686 Numaralı KHK’nın çıkartıldığı günü, Türk Üniversite tarihinin en talihsiz günlerinden biri olarak not edecektir. Çünkü bu KHK ile, OHAL uygulamasına gerekçe oluşturan tehditle hiçbir ilişkisi bulunmayan, hatta bu tehdide karşı tedbir oluşturan birçok liyakatli Öğretim Üyesi, siyasal otoritenin söylemiyle ters düşen fikirlere sahip oldukları, yani özgür düşünceli oldukları için Üniversiteden uzaklaştırılmışlardır.

Üniversite artık daha az üniversitedir; toplum da çağdaş yaşamdan daha uzaktadır.

Ankara Üniversitesi mensuplarının bu konudaki barışçıl ve toplumun iyiliğini gözeten tepkisine polis sertliğiyle karşılık verilmiş olması bu konudaki umudumuzu azaltmış olsa da, biz İTÜ Öğretim Üyeleri, bedelini sonuçta halkın ödeyeceği kesin olan bu hatadan dönme sağduyusunun gösterilebileceğini ummak istiyoruz.

İTÜ-DER Yönetim Kurulu

İtü-Der seni çağırıyor!